800px-Karolina_and_Ryszard_Kaczorowski_Warsaw_Poland_February27_2008_Fot_Mariusz_Kubik

Ryszard Kaczorowski

26 listopada 1919 roku w Białymstoku, w domu przy ulicy Mazowieckiej 7, urodził się Ryszard Kaczorowski.

Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Od młodości należał do harcerstwa. Podczas II wojny światowej jako komendant okręgu białostockiego tworzył Szare Szeregi. Został aresztowany w 1940 roku i skazany na karę śmierci, którą po ponad 3 miesiącach zamieniono na łagry. W 1942 roku na podstawie układu Sikorski – Majski został zwolniony i wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, walczył między innymi pod Monte Cassino.

Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie po ukończeniu studiów pracował jako księgowy. Aktywnie włączał się w działalność emigracyjnego ZHP.

414px-Ryszard_Kaczorowski_2008_v2

Działał na forum Rady Narodowej. W 1986 roku został ministrem bez teki w rządzie na emigracji. Po kilku miesiącach został ministrem do spraw krajowych.

W 1988 roku został mianowany na następcę Prezydenta na Uchodźstwie „na wypadek opróżnienia się urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości”. Kaczorowski zostaje Prezydentem w 1989 roku po nagłej śmierci swojego poprzednika – Kazimierza Sabbata.

Aleksander_Kwaśniewski_Ryszard_Kaczorowski_Lech_Wałęsa_Obchody_XX-lecia_odrodzonego_Senatu

Prezydent Kaczorowski złożył urząd 20 grudnia 1990 roku i przekazał insygnia II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Zgodnie z ustawą o byłych prezydentach Kaczorowskiemu przysługiwała pensja, finanse na prowadzenie biura oraz ochrona BOR na terytorium Polski.

Został odznaczony między innymi przez królową Elżbietę II honorowym kawalerem I klasy brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego oraz wiele innych odznaczeń. Został doktorem honoris causa wielu uczelni.

Ryszard_Kaczorowski_Katyn_Russia_April10_2009_Fot_Mariusz_Kubik_02

Ryszard Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Po katastrofie pomylono ciała i jako prezydenta pochowano inną osobę, co potwierdzono ekshumacją w roku 2012.

mr